شنبه , 25 اردیبهشت 1400 - 9:42 قبل از ظهر

الماس

الماس سخت ترین ماده و با ارزش ترین سنگ جهان در صدر اسامی سنگ های قیمتی قرار گرفته است. نام الماس از واژه یونانی «آداماس» به معنی تغییر ناپذیر گرفته شده هست. الماس از کربن خالص ساخته شده و کریستالی بدون رنگ می باشد اما امکان دارد به رنگهای قهوه ای، سفید مایل به آبی، نارنجی، زیتونی وحتی سیاه نیز مشاهده شود و میتواند جزء انواع سنگ سیاه قیمتی قرار بگیرد. بلور الماس در عمق نسبتا زیادی از زمین یعنی ۸۰ کیلومتری و یا پایین تر از آن و در میزان حرارتی به اندازه ۱۱۰۰ الی۱۳۰۰درجه سانتی گراد تحت فشار بسیار بالای سنگهای انباشته شده به وجود می‌آید.

طبیعت الماس سرد و خشک می باشد و آن را فقط با سرب می توان شکست. خواص اپتیکی الماس منحصر به فرد می باشد و به دلیل میزان قابل توجه درخشش و پراکندگی نور که در نتیجه میزان بالای شکست نور در برلیان پدید می‌آید از قدیم به عنوان پادشاه  انواع جواهرات شناخته شده هست. حدود بیش از ۲۰ درصد الماس استخراج شده از معادن برای ساخت زیورآلات مناسب هست و از بقیه در صنعت به ویژه شیشه بری، حفاری و دستگاه های برنده و تراش بهره گیری می کنند.

امروزه کشور آفریقای جنوبی در قاره آفریقا در ساخت و تجارت الماس و انواع جواهرات در سراسر دنیا بی رقیب می باشد. بزگترین و معروف ترین الماس های جهان عبارتند از:
*الماس کولینان با وزن ۵۳۰٫۲۰ قیراط که از آن در قسمتی از برج لندن نگه داری و محافظت می شود و به آن ستاره آفریقا گفته می شود.
*الماس کوه نور با وزن ۱۸۶ قیراط که در قسمتی از تاج ملکه الیزابت انگلستان قرار گرفته است و در برج لندن نگه داری و محافظت از آن به عمل می آید.
*الماس تیفانی با وزن ۱۲۸٫۵۱قیراط که در ایالات متحده و در شهر نیویورک می باشد.

الماس به بهبود عملکرد مثانه و کلیه کمک بسیار زیادی می کند و از تولید سنگ کلیه و مثانه جلوگیری به عمل می آورد. الماس برای بیماری و مرض«عسر البول» «بند آمدن ادرار» بسیار مفید هست بنابراین توصیه می‌کنند آن را بر روی شکم قرار دهند. به همراه داشتن الماس برای زن حامله که وضع حمل آن نزدیک می باشد مفید بوده و به کارگیری الماس بخصوص قرار دادن آن بر روی پیشانی برای بهبود و تقویت عملکرد اعصاب و درمان مرض صرع و رعشه مفید می باشد.

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سنگ زمرد

در ادامه موضوع اسامی سنگ های قیمتی به یکی از خوش رنگ ترین و چشم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *