شنبه , 25 اردیبهشت 1400 - 10:31 قبل از ظهر

سنگ عقیق

در ادامه مبحث آشنایی با سنگ های قیمتی، در میان اسم سنگ های قیمتی به عقیق می رسیم در بالا یک مورد از عکس سنگهای قیمتی ایران را مشاهده میکنید، عقیق نام سنگی شفاف و گرانبها می باشد که البته انواع کدر آن هم وجود دارد. انواع انگشتر عقیق هم از لحاظ مادی و هم معنوی جایگاه بسیار ویژه ای را به خود اختصاص داده است. یک گونه کوارنز بدون شکل که به رنگهای مختلف هست. گونه مرغوب و با کیفیت آن به رنگ سرخ یا آلبالوئی هست و مانند نگین های قیمتی در زینت بکار میرود گونه ای از آن که در یمن به استخراج می شود و سرخ رنگ هست معروف به عقیق یمنی یا یمانی هست و با این نام شهرت دارد که بیشتر این نگین تبدیل به انواع سنگ انگشتر میشود و واحدش عقیقه هست. گونه سرخ یاقوت هم از ارزش بالایی برخوردار است و متواند جزء یکی از انواع سنگ سیاه قیمتی باشد.

عقیق از ته نشین شدن رسوبات و  سیلیس موجود در آب های زیرزمینی در حفره های موجود در سنگ های آتشفشانی آذرین تشکیل شده و بعد ها به دست می آیند. این محلول ها بر اثر تبلور فازها و گونه های سیلیکاته در ماگما در زمان سرد شدن و انباشت سیلیس در حفره توده سنگهای لاوا به دست می آیند. هرچه حفره های میزبان بزرگتر و درشت تر باشند احتمال تولید این سنگ زینتی در ابعاد بزرگتر بیشتر است.

به شکل کلی منابع این نگین روی کره زمین بسیار فراوان است. ولی یکی از کشورهایی که بیشترین مقدار منابع این سنگ زیبا در رنگ ها و طرح های گوناگون در آن وجود دارد کشور ما ایران است، تا قسمت هایی هم در سواحل دریای خزر و هم سواحل خلیج فارس و یا بر بستر بیشتر رودخانه های ایران عقیق مشاهده می شود. شهرستان نمین در استان اردبیل می باشد که از جمله بزرگترین معادن این کانی و نگین ارزشمند در جهان هست.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سنگ زمرد

در ادامه موضوع اسامی سنگ های قیمتی به یکی از خوش رنگ ترین و چشم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *