شنبه , 25 اردیبهشت 1400 - 9:12 قبل از ظهر

سنگ فیروزه

در ادامه بحث اسامی سنگ های قیمتی و آشنایی با سنگ های قیمتی به فیروزه، این سنگ زیبا و چشم نواز میپردازیم. عکس بالا یک مورد از عکس سنگهای قیمتی ایران میباشد. فیروزه یکی از انواع سنگهای قیمتی و ارزشمند می باشد که به رنگ های آبی آسمانی از معدن استخراج می شود و بیشتر انواع سنگ انگشتر از آن به دست می‌آید. در شهر نیشابور و استان های کرمان و فارس و آذربایجان این سنگ زینتی استخراج میشود . بهترین و با کیفیت ترین گونه آن از معدنی از نیشابور به دست می‌آید و آن را فیروزه بواسحاقی نیز می‌گویند که امروزه انواع انگشتر آن تولید میشود.

فیروزه به عنوان یکی از قدیمی ترین سنگ های دنیا دارای تاریخی طولانی و بسیار با ارزش می باشد. به دلیل رنگ بسیار زیبا و جذاب آن، بر آورد شده که حداقل در هزاره های ششم و پنجم پیش از میلاد این سنگ های زیبا مورد توجه و استفاده بشر قرار گرفته است. کاوش های باستان شناسان نشان داده است سه هزار سال پیش از میلاد مسیح فرمانروایان مصری باستان، از انواع جواهرات این نگین زیبا برای تزئین آرایشی، طلسم و جادو استفاده و یا آن را به همراه مومیایی خود دفن می کردند. به همین علت ذخایر محدود آن در منطقه مصر به سرعت به اتمام رسید.

در اواسط قرن هفدهم، تاورنیه می نویسد:
پیروزه فقط در ایران وجود دارد و این نگین ارزشمند از دو معدن به دست می آید. یکی از این دو رگه قدیمی صخره نام دارد که به فاصله ۳ روز از مشهد به سمت شمال غرب، نزدیک شهر  و منطقه بزرگی به نام نیشابور قرار گرفته است و دیگری که عموم مردم آن را نو صخره می خوانند، ۵ روز از آن فاصله دارد. سنگ هایی که از نو صخره به استخراج می شوند از جهت جنس بدتر و رنگ آن آبی متمایل به سفید است و چندان با کیفیت نیست و می توان بسیاری از آن را به بها و قیمت کم خرید. اما شاه ایران سال های زیادی است که استخراج فیروزه را از این منطقه به خود اختصاص داده است و کسی حق بهره برداری از آن را ندارد.

مردمان باستان بر این باور بودند که فیروزه از سلامت کسی که آن را حمل میکند خبر می دهد چون در زمان بیماری فرد، این نگین هم رنگ پریده به نظر می رسد و هنگام مرگ صاحبش، رنگ خود را ازدست می دهد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سنگ زمرد

در ادامه موضوع اسامی سنگ های قیمتی به یکی از خوش رنگ ترین و چشم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *