شنبه , 25 اردیبهشت 1400 - 9:21 قبل از ظهر

سنگ لاجورد

لاجورد در میان اسم سنگ های قیمتی با ارزش بسیار زیادی جای گرفته و جایگاه ویژه ای در این گروه داد. این گونه از گوهر های معدنی به رنگ آسمانی یا آبی پر رنگ که سائیده و آسیاب شده آن در نقاشی کاربرد زیادی دارد و در طب قدیم نیز کارایی داشته می باشد. در زبان عربی به آن لازورد می‌گویند.

لاجورد یا لاپیس لازولی، سنگی نیمه قیمتی با رنگ آبی متمایل به رنگ نیلی تا رنگ بنفش با میزان سختی ۵ – ۵٫۵ در مقیاس موس می باشد که به شکل نسبی به حرارت، فشار، محلول های گرم، محلول های اسیدی و  قلیایی بسیار حساس است. لاجورد تورق نداشته و میزان شکستگی آن نامنظم و وزن مخصوص آن هرچقدر درصد پیریت به مقدار بیشتری باشد بین ۲٫۷ تا ۲٫۹ متغیر است. لاپیس لازولی بشکل اوپاک مشاهده می شود و جلای آن به صورت شیشه ای تا مومی می باشد. این نگین زیبا پدیده چند رنگی نداشته و ایدیوکروماتیک می باشد و همینطور فلورسانس در آن غالبا خنثی است.

معادن لاجورد در سراسر دنیا بسیار معدود هستند و امروزه در بدخشان افغانستان، قسمت دره کوکچه در منطقه کرانومونجان همینطور رشته کوه های سمت غربی هندوکش نزدیک سرچشمه رودخانه آمودریا جزو مرغوب ترین گونه های لاجورد در دنیا می باشند که امروزه نیز با شیوه های سنتی از آنجا استخراج می شود. لاجورد های افغان از ۶۵۰۰ سال پیش در زمان امپراطوری هخامنشیان که جزو ایران بود مورد توجه قرار گرفته اند.

دانشمندان تا به امروز معادن بسیار زیادی برای لاجورد عنوان کرده اند ولی تنها تعداد اندکی از آنها به وسیله آزمایشات سنگ شناسی مورد تایید قرار گرفته است. دانشمند بزرگ ایرانی ابوریحان بیرونی در کتاب نفیس الجماهر فی المعرفه الجواهر می نویسد: “سنگ لاجوردی که به سمت خراسان و عراق حمل می گردد، از بدخشان و آنچه که به سمت مغرب رهسپار است از معدن لاجورد ارمنیه (منطقه ارمنستان) می باشد.”

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سنگ زمرد

در ادامه موضوع اسامی سنگ های قیمتی به یکی از خوش رنگ ترین و چشم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *